Gümüş kaplamalı alyans caiz mi?

Selamün Aleyküm :)
Öncelikle Hayırlı Cumalar..
Ben internet sitesinden alyans almak istiyorum bana ve sözleneceğim kişiye..Bir tane alyans beğendik.Alyans tam olarak (Siyah Rodyum Kaplama 625k Gümüş Alyans) bu..
Siteside Bu.. http://www.alyanssarayi.com.tr/asp/show_stock.asp?product=AS1206# Burdaki Siyah Rodyum Kaplama Gümüş Yüzük Erkeğe ve Kadına Caizmidir?
Cevabınızı bekliyorum :)
Tekrardan Hayırlı Cumalar :)


Ve aleyküm selam.

Müslüman bir erkeğin; altını zinet eşyası, ipeği de giyim eşyası olarak kullanması haramdır. Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.) önce bir altın yüzük takmış, sonra parmağından çıkararak, “Artık onu bir daha takmayacağım” diye buyurmuştur.

Fakat kaplama için bu hüküm değişmektedir. Yani bir yüzüğün, bir saatin veya benzeri bir şeyin yüzde 50’ sinden fazlası altın ise, erkeğe kullanmak haram, az ise caizdir.

Bakacaksınız; kaplama da olsa eğer altın oranı yüzde elliyi geçiyorsa, erkeğin takması helâl olmaz. Değilse şer’î bakımdan / fetva yönünden caizdir.

Bu meseleyle ilgili detaylı bilgi için bkz.
http://www.mollacami.net/soru-ve-cevaplar-156.html
http://www.mollacami.net/soru-ve-cevaplar-236.html


siyah, zînet, Altın, gümüş, ipek, kaplama, rodyum, alyans,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU