Sorular | Soru sor

Boy abdesti ve akla gelen küfür sözleri

Hocam sorum şu: Gusül abdesti alırken aklıma küfür ve benzeri kötü şeyler geliyor. Bunlardan sebep gusül abdestim bozulur mu? İlhami Dalkılıç

Gusül; bildiğiniz üzere fıkıh dilinde vücudun her yerinin, dinimizce gerekli görülen şekilde yıkanması demektir. Türkçemizde 'Boy abdesti' ve 'büyük temizlik' diye de adlandırılır.

Gusül İslâm'ın temizlik dini olmasının tabii sonuçlarından biridir. Maddî temizlik olmasının yanısıra, abdestte olduğu gibi manevi temizlenme mahiyeti/niteliği de taşır.

Zihnimizden geçen/geçirdiğimiz şeyler gusül abdestine zarar vermez. Abdestimiz bozulmaz. Hatta gönlümüze-zihnimize gelen o kötü sözleri dilimizle telaffuz etmediğimiz sürece, vebâli-günahı-sorumluluğu da yoktur.

Ancak Müslüman içiyle-dışıyla, kalbiyle-kalıbıyla her şeyine hâkim olan insandır bir bakıma. Hal böyle olunca, ne düşündüğüne ne yaptığına dikkat etmelidir. Gönlünü vesveselerden, kötü ve yanlış düşüncelerden, hele de küfür sözlerinden temiz tutmaya çaba göstermeli... Bunun için Şeytanın ve vesvese veren bilumum eşrârın şerrinden Rabbine sığınmayı ihmâl etmemelidir.

Gusül, büyük temizlik, Boy Abdesti ve Akla Gelen Küfür Sözleri, gusül abdestim bozulur mu,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

MollaCami.Com