Kadın ve erkekte örtünmesi gereken yerler

Hocam, avret ne demektir, erkek ve kadınların birbirlerine karşı bedenlerinde avret yerleri hangi bölgelerdir? Saygılar..

“Avret”, insan vücudunda –kadın olsun erkek olsun– örtülmesi gereken, başkaları tarafından görünmesi haram olan yer demektir. Fıkıh ilmine ait bir tabirdir.

Buna göre dört çeşit avret vardır:

(a) Erkeğin erkeğe nazaran avreti

(b) Kadının kadına nisbetle avreti

(c) Erkeğin kadına göre avreti

(d) Kadının erkeğe nisbetle avreti.

Erkeğin erkeğe nazaran avreti, diz ile göbeğin arasıdır. Tabii buna göbeğin kendisi ve diz kapakları dahildir. Diz ile göbeğin arasındaki yerlere bakmak haramdır. Âlimlerin çoğunluğuna göre böyledir. Malikîlerin bazılarına göre ise, baldır avret değildir.

Kadının kadına göre avreti, yine diz ile göbeğin arasıdır. Ne hamamda ne başka yerde diz ile göbeğin arasındaki kısma bakmak caiz değildir.

Erkeğin kadına göre avreti ise; mahremi olduğu takdirde yine diz ile göbeğin arasıdır. Na mahrem, yani yabancı ise kimi diz ile göbeğin arası, kimi bütün vücudu avrettir, diyor. Şâfiî mezhebi bu görüştedir. Yani nasıl erkeğin kadına bakması haram ise, kadının da erkeğe bakması aynen haramdır.

Kadının erkeğe nisbetle durumu ise, Şâfiî ve Hanbelî'ye göre, "yüz ve el dahil bütün vücut avrettir". Hanefî ve Malikî mezheblerine göre, "yüz ve el müstesna bütün vücut avrettir". Avret olan yerlere bakmak haram olduğu gibi, dokunmak da haramdır. Doğum ve tedavi gibi bir zaruret varsa ihtiyaç nisbetinde musamaha edilir.

Allah’a emanet olunuz…

Avret, Erkeğin erkeğe nazaran avreti, Kadının kadına nisbetle avreti, Erkeğin kadına göre avreti, Kadının erkeğe nisbetle avreti,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU