Sorular | Soru sor

Gusül

selamunaleyküm. hocam bakire bir kızın cinsel bir birleşme olmadan orgazm olması guzül abdesti gerektirir mi?Çok sayfayı araştırdım fakat tatmin edici bir cevap bulamadım ve yaptığım tüm ibadetlerin geçersiz olduğunu falan düşünmeye başladım. Lütfen yardım edin.


Ve aleyküm selam.

Hangi sebeple olursa olsun, orgazm olmaları halinde kadınların gusletmeleri gerekir.
Bu hususla ilgili farklı durumlar olabilir. Mesela;

Uykudan kalkan kimse erkek veya kadın, yatak çarşafında veya iç çamaşırında veya butlarında bir yaşlık görse, duruma bakılır:

- Eğer rü'yada ihtilâm olduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi lazımdır. Fakat ihtilâm olduğunu hatırlamıyorsa, Ebû Yûsuf'a (rh.) göre gusletmesi gerekmez. Çünkü, o yaşlık mezi de olabilir. Kaldı ki, meni bile olsa, şehvetle geldiği bilinmemektedir. İmam-ı A'zam ve İmam Muhammed (rahımehumallah) ise, o yaşlığın meni olmayıp, mezi olduğu kesin bilinmesi halinde guslü gerekli görmezler. Fakat meni veya mezi olduğunda tereddüt edilse veya meni olduğu zannı hâsıl olsa, ihtiyaten gusül gerekir, derler.

Rasûl-i Ekrem Efendimize (s.a.v.), “Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa gusül alması gerekir mi?” diye soruldu. Peygamberimiz (s.a.v.), “Evet gerekir” buyurdu. İhtilam olduğunu hatırlayıp da üzerinde yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Rasûlullah (s.a.v.), “ona gusül gerekmez” buyurdu. Bu arada bir hanım “bunu kadın görecek olsa, kadına gusül gerekir mi?” diye sorunca Rasülullah “Evet kadına da gusül gerekir” buyurdu. [Ebu Dâvud, Sünen, Taharet 95; Tirmizî, Sünen, Taharet, 82]

Şiddetle yerinden kopan ve şehvetle dışarı boşalan meniden dolayı, gusül lâzım gelir. Şehvetle yerinden ayrılıp, şehvet dindikten sonra dışarı akan meniden dolayı ise, İmam-ı A'zam ve İmam Muhammed'e (rahımehumallah) göre yine gusül lâzım gelirse de, İmam Ebû Yûsuf'a (rh.) göre, gusül gerekmez. Bu kavle göre, şehvetle yerinden ayrılan meninin, o anda dışarı boşalması önlenir ve şehvet dindikten sonra dışarı akmasına yol verilirse; bu durum guslü gerektirmez. İmam Ebû Yûsuf'un (rh.) bu görüşünde, misafirlikte veya kış mevsiminde böyle bir durumla karşılaşanlar için, büyük kolaylık vardır.

Gusül için, cinsî birleşme sırasında, erkeğin tenasül uzvu (penis) ile kadının tenasül uzvunun (vagina) tam birleşmesi gerekmez. Penisin sadece uç kısmının vaginaya girmesi ile, meni aksın akmasın hem erkek hem de kadın için gusül gerekir.

Ön ve arka yoldan birine parmağını sokmak, guslü gerektirmez. Parmağın erkek parmağı ile kadın parmağı olması arasında bir fark yoktur. Fakat cinsel doyuma ulaşırsa gusül gerekir.

Kişi, birini el ile tutmak, okşamak veya bakmak neticesinde cinsel doyuma ulaşırsa gusül gerekir. Bu durum, erkek için de kadın için de böyledir.

Rü'yada ihtilâm olduğu halde, dışarı meni akmamışsa gusül gerekmez. Kadın ihtilâm olur da meninin dışarı çıktığını görmese, ihtayatten güsletmesi daha iyidir. Çünkü kadından çıkan meni geri dönebilir.

Bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi akacak olsa, tekrar yıkanması gerekmez.

Dövülme, ağır bir şey kaldırma gibi sebeplerden dolayı şehvetsiz olarak gelen meni guslü icab ettirmez. İmam Şâfiî (rh.) ise, bu halde de guslü gerekli görür.

Gayr-i müslimin biri, cünüp veya hayız veya nifaslı halde iken İslâm'a gelse, kendisine gusül etmek farz olur. Fakat bu haller kendisinde yokken İslâm'a girmesi durumunda, yıkanması ona farz değil, menduptur.

Gusül, Rüya, meni, ihtilam, yaşlık, bâkire, orgazm, iç çamaşırı, butlar,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

MollaCami.Com