İnsana eceli bildirilir mi?

Hocam merak ettim, bazı insanlara ölümü haber verilir mi, verilirse bu nasıl ve ne şekilde olur? Tşk ederim

Âlemlere Rahmet Fahr-i Kâinat Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular:

“Hastalıklar ve acılar ölüm habercileri ve elçileridir. Ölüm anı gelince ölüm meleği bizzat gelir ve şöyle der:

- “Ey Allah’ın kulu, sana haber üstüne haber geldi... Nice nice elçiler geldi... Peş peşe haberciler geldi… Ben son haberci ve elçiyim. Benden sonra ne bir haberci ne de bir elçi gelecek. Artık Rabbine isteyerek ya da istemeyerek icâbet et!”

O kimsenin ruhunu alınca, etrafında bulunan yakınları ve sevenleri eyvahlarla ağlamaya başlarlar!.. Ölüm meleği onlara da der ki:

- “Ben onun hayat süresini vaktinden önce sonlandırarak ona zulmetmedim… Onun rızkını da yemedim… Bilakis Rabbi dâvet etti onu. Artık ağlayan kendine ağlasın! Çünkü ben sizden geriye hiç kimse bırakmayana kadar aranıza defalarca geleceğim.” [Süyûtî, ed-Dürrü’l-Mensûr, VI, 543]

***

Demek ki ölüm meleği Azrail aleyhisselam ruhumuzu kabza gelinceye kadar pek çok haberci ölümün yaklaştığını, geliyor olduğunu haber veriyor bizlere... Çeşitli hastalıklar, acı ve ıztıraplar hep ölümün ayak sesleri aslında. Ama tabii anlayabilene… Anlamayan da, melekülmevt geldiğinde aklı başına gelir tabii ama, artık iş işten geçmiş olur. Bu tarzıyla herkes haberdar ediliyor ölümün gelişinden… Ancak sizin kastettiğiniz şekliyle, yani vakti saati yeri olarak bildirilen müstesna kullar da var mutlaka… Rabbimiz dilediğine dilediğini bildirir elbette… Lakin bu nasıl olur, ne şekilde tecelli eder, o bizim bileceğimiz bir iş değil. Onu ehline ve Ehlullah’a sormak lazım.

Rabbim, ölüme ve mezara her an hazır olan mümtaz kullarından eylesin bizleri…

İnsan, ecel, bildirilir, Hastalıklar ve acılar ölüm habercileri, ölüm meleği, isteyerek, istemeyerek, icâbet,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU