Hayızlı iken kullanılan pedler…

Hocam hayızlı iken kadınların kullanmış olduğu pedleri yakmak doğru mu? Ya da sadece poşete bağlayıp atsak olur mu? Yeni çıkan hazır pedlerden bahsediyorum.. Bir de yıkamak gerekir mi, atmadan önce?

Yakmanın dinen bir mahzuru olmaz. Ancak bugünkü hayat şartaları içerisinde nerede ve nasıl yakacaksınız? Bu oldukça zor ve zahmetli bir iş.

En uygunu gömmektir; bu mümkün değilse münasip olan, bir poşete koyup bağlayarak çöpe atmak olur. Sonuçta imha olacak. Ancak bunlar, özellikle tuvaletlere atılmamalı, zira tuvaleti tıkar, çevreye de zarar verir.

Çok iyi bildiğim bir madde değil sözünü ettiğiniz nesne. Fakat yıkama işinin pek de sağlıklı olacağını sanmıyorum, ayrıca gerek olacağı kanaatinde de değilim.

Sorduğunuz husus esas itibariyle yeni bir durum olduğu için, fıkıh kitaplarımızda ve sair temel eserlerde açık bir hüküm bulmak mümkün değil.

Ancak Sünenü Ebî Davud'da rivayet edilen bir hadis-i seriften, Asr-ı Saadet’te de kadınların hayız bezlerini kenar çöplüklere attıkları anlaşılıyor.

Buna göre bu bezleri, ya da sair günlerde kullanılan pamukları atmakta bir mahzur olmadığı söylenebilir.

Lakin âdetli kadının, yakın çevresini ve özellikle kocasını tiksindirmemek için; hayız bezine, ağır kokuları giderici kokular sürmesi sünnetten olduğuna göre, bu hususta da dikkatli olmalı… Çirkin manzaralara, tiksinti verici durumlara sebep olmamaya çaba göstermeli… Bu ve benzeri hallerden habersiz saf ve sabî düşünceleri ifsad etmemeye gayret etmelidir. Sünnetin yani İslâmî terbiyenin gereği budur.

Sonuç olarak bu meselenin, bunların ötesinde çok da önemli bir şey olmadığı; daha fazla takıntı yapmaya gerek bulunmadığı anlaşılıyor. Çünkü bütün atıklar bişekilde imha ediliyor.

zarar, tuvalet, Hayızlı iken kullanılan pedler, yakmak, poşet, çöp, çevre,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU