Gelin-kaynana birlikte oturmak...

Selamünaleyküm Hocam.. Aslen Sinopluyum kocam Kastamonulu, İstanbulda oturuyoruz, yeni evli çiftleriz, kayınpeder ve kayınvalideyle birlikteyiz, bir de bekar kayınım var, aynı daire aynı tuvalet aynı banyoyu paylaşıyoruz, bu durum caiz midir, aydınlatırsanız çok sevinirim. Sağolun, Hayırlı günler dilerim, Allah’a emanet olunuz. (İsim saklı)

Ve aleyküm Selam...

Bir kadının, banyosu ve mutfağı ayrı olan bir evde eşi ile beraber kalmasını istemesi dinen hakkıdır. Bu hakkı nikâh masasında konuşarak iptal ettirmedikçe/vazgeçmedikçe bir erkek, kesinlikle bunu yok sayamaz. Anne babalar, çocuklarına baskı yaparak gelinlerini emirleri altında, aynı çatı ve daire altında tutmaya çalışırlarsa zulmetmiş olurlar. Aileler için mahremiyet önemlidir. Hele ki genç evliler için elbette ayrı bir ehemmiyet arz eder.

Gelin bu zulme boyun eğmek, bu işkenceye, bu uygunsuz hayata rıza göstermek zorunda değildir.

Erkek de, ortayı bularak durumu düzeltmeye, ayrı bir ev tutmaya mecburdur... Allah’ın tanıdığı hakkı kimse alamaz. Buna örf-âdet-gelenek ve saire bahane gösterilemez, alet edilemez. Erkek bu durumu ebeveynine belli bir nezaket çerçevesinde izah etmelidir.

Hanımlar ise kendileri de bir gün kaynana olacaklarını düşünerek dikkatli konuşmalı, ona göre tavırlarını nazikçe sergilemelidirler... Yani kırmadan-dökmeden, usûlünce, yolunca-yordamınca…

Ayrıca şu da bir gerçektir ki, nesiller arasındaki farklılığı aşmak neredeyse imkansız gibidir... O bakımdan aile hayatında en ideal olanı; anahtarları, giriş-çıkışları farklı evlerde yaşamaktır. Bunu yaparken de anne babanın kırılmayacağı ve hizmetlerinin aksamayacağı şekilde bir ortam oluşturulmalıdır.

Tabii bütün bu durumların düzeltilip disipline edilmesinde yorulacak ve sıkıntıya girecek olan, kesinlikle koca olacaktır. Bu çetrefil problemi, iki tarafı kırmadan çözmek zorunda olan erkektir.

Kadın, yaparsa insanlığı-ahlâki sorumluluğu gereği, dininden taviz vermeden sıkıntı ve meşakkatlere katlanmaya çalışacaktır. Hukuki zorunluluğu yoktur. Elbette bu sıkıntılara giren erkek de, bunların dini için, Allah rızası için yapılacağını ve bundan manevi mükafat kazanacağını unutmayacaktır.

Gelin-kaynana birlikte oturmak, kadının banyosu ve mutfağı ayrı olan bir evde eşi ile beraber kalmasını istemesi dinen hakkıdır, bir erkek kesinlikle bunu yok sayamaz,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU