Ticarî arsa ve arâzilerin zekâtı...

Selamünaleyküm hocam, sorum zekâtla ilgili, sizden öğrendiğimize göre kişinin nisap miktarı altunu, gümüşü veya nakit parasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra zekât düşer veya daireleri var ise kira gelirini de ilave ederek hesaplar zekâtını verir.
Veya tarımla uğraşıyorsa oşürünü hesaplar verir.
Bir de son zamanlarda adam eldeki menkülünü toprağa yatırıyor adam şehrin değerli yerlerinden arazi almış, ekip biçme yok, sadece bekliyor; öyle ki, değeri milyonlar yüz milyonlar eder, arsa olarak duruyor, bu kişi zekât mükellefi olur mu?
Eğer kişi vefat ederse zekât borçlusu olarak mı gider, yoksa bu zata zekât düşmez mi?
Öyle ki; bu kişilerden, ‘ben arsalarım çok değer kazandığı zaman satar, tekrar ucuza daha fazla yer alır değerlenmesini beklerim’, diyenleri duyuyoruz. Y.Ş.

Ve aleyküm Selâm Abi;

Evet, bu kişi bu arazi ya da arsayı dediğiniz gibi ekip biçmek için değil, ticari maksatla alıp satıyor. Dolayısiyle bunların zekâtını da diğer zekâtları üzerine ilave ederek ödemesi gerekir.

Eğer zekâtını vermeden ölecek olursa, hiç kuşkun olmasın, zekât borçlusu olarak gider.

Tabii bu arada asgari yüzde ikibuçukluk mâlî cihâdı da ihmâl etmeden. Zira o da farzdır malumunuz, aynen zekât gibi…

Ticarî arsa ve arâzilerin zekâtı, menkülünü toprağa yatırıyor, değeri milyonlar yüz milyonlar eder, arsa olarak duruyor, bu kişi zekât mükellefi olur mu?,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU