Sorular | Soru sor

Uzun günlerde ve zor işlerde oruç…

Selamun aleyküm, hocam ben yurt dışındayım, zor ve ağır işlerde çalışıyorum, benim durumumda olan daha pek çok müslüman var, günler uzun, oruç tutmasak günaha girmiş olur muyuz?

Ve aleyküm selam…

Değerli kardeşim;

Bildiğiniz üzere İslâm’ın beş şartından biri, oruç tutmaktır. Mükellef olan, sağlıklı bulunan her Müslümanın ramazan ayında oruç tutması farzdır.

Hiş şüphe yok ki, işinizin zorluğuna göre sevabınız/ecriniz/mükâfatınız da artar. Nitakim Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.), “Amellerin en üstünü, zor ve zahmetli olanıdır” buyurarak bu hakikatı ifade etmişlerdir.

Allah Teala, her şeyden ve herkesten haberdâr olduğu gibi, elbette ki sizin de durumunuzu görüyor ve biliyor.

Meselenin fıkhî yönü ve halli/çözümü; ‘bu şartlarda nasıl olsa oruç tutamam’ diyerek yemek-içmek değildir. Niyetlenip orucunuza başlayacaksınız. Götürebildiğiniz noktaya-saate kadar sabredip tutmaya devam edeceksiniz. Şayet çok ciddi bir daralma-bunalma, sıkıntı ve rahatsızlık hissedip tamamlayamayacak duruma gelirseniz, o gün orucunuzu bozarsınız. Sonra müsait olduğunuz başka bir zamanda, tutamadığınız gününün/günlerin orucunu kaza edersiniz. Bu hususta münasip olan, uyulması gereken usûl budur. İhtiyat ve azimet, takva bunu gerektirir.

niyet, kaza, oruç, Uzun günler, zor işler, Amellerin en üstünü, zor ve zahmetli olanıdır,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

MollaCami.Com