Sorular | Soru sor

Alltan muayenede abdest bozulur mu?

Hamileyim ve doktora gittim, alttan (makattan) muayene etti, acaba gusül abdestim bozuldu mu?

Ağız, burun, kulak ve benzeri yollardan; makat veya ön taraftan, hangi tür olursa olsun, ilâç kullanılmasıyla abdest bozulmadığı gibi, ön yahut arka yoldan birisine parmak veya başka bir cismi sokmak da guslü gerektirmez.

Parmağın erkek parmağı ile kadın parmağı olması arasında hüküm bakımından bir fark yoktur.

Fakat cinsel bir lezzet duyma düşüncesiyle ön tarafa parmak sokulursa, bundan dolayı gusül gerekir. Bunun gibi, muayene esnasında kadının fercine plastik âletin sokulması halinde kadın şehvet duymuşsa, yıkanması gerekir, duymamışsa gerekmez.

Gerek ağızdan alınan hap-şurup, gerekse burun ve kulağa konan merhem-damla abdesti ve guslü gerektirmediği gibi, makat ve ön taraftan konan fitil ve benzeri ilâçlar da hiçbir şekilde abdesti ve guslü gerektirmez. Bu arada damardan ve kalçadan yapılan iğnenin hiçbir sûrette abdeste ve gusle zarar vermediğini de belirtelim. Ancak iğne yapılan yerden kan çıkmışsa, hâliyle abdest bozulur.

Velhasıl; bir hanım, kadın hastalığından dolayı doktora muayene olurken, cinsî bir haz duyarsa bundan dolayı gusül gerekirken, cinsî haz duymamışsa hiç bir şey gerekmez. Doktor kadın da olsa, erkek de olsa hüküm aynıdır. [Bkz. İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtar, 1, 112]

Abdest, hüküm, Gusül, ilaç, Ağız, burun, kulak, benzeri, yollar, fitil, makat, muayene,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

MollaCami.Com