Sorular | Soru sor

Boy abdesti (Gusül abdesti)

1) Boy abdestinde burna ve ağıza su vermenin ölçüsü nedir? Evet bu konuda vesveseliyim. Defalarca burnuma ve ağzıma su verdiğim halde sanki iyi yıkanmamış hissindeyim. Tabiki bu beni çok çok üzüyor. Her şeyi kuranda aramak bana göre yanlış ( belki bu da bir vesvese) yani kuran yemek kitabı gibi bir tarif kitabı değilki en ince ayrıntısına kadar bize konuyu izah etsin. Tabiki bu konuda peygamberimizin yaşantısına bakılıyor. ancak ne oluyorsa ondan sonra oluyor. Yani vesveselemmeme sebep de bu. çeşitli mezhepler ve farklı görüşler aslında tek görüş ve tek uygulama olsa belki vesvese yapmazdım. Hem sorup hep de kendim cevaplamış gibi oluyorum ama durumumu tam anlamıyla anlatmak için bu şekil yazmak zorunda kalıyorum. KURAN güsülden bahsederken burna su vermekten bahsetmiyor ağızada o halde ben burnuma su verirken olmadı hissine kapıldığım an (ya da gerçekten ii yıkıyamamış da olabilirim ) zaten bu kuran da yoktu deyip gusül abdestim oldu diyebilirmiyim. Peki 5 vakit namaz kuran da varmıdır? peki diğer bir çok ibadetler varmıdır? demek ki sadece kuranda olup olmadığına bakmamız yanlış olmazmı? iş sünnette gelince de çok farklı görüşler olabiliyor. İnanın bu konu beni o kadar çok üzüyorki ( abdestim olmadı hiisi) bazen diyorum allahım keşke bana bir yıl orucu farz kılsaydıda gusülü ve abdesti farz kılmasaydı çünkü bu konularda çok vehimli oluyorum. Mümkün değilki ağıza üç defa su verilsin ve çalkalansı ve sonunda yıkanmadık ıslanmadık yer kalsın. bu asla mümkün değil. yani ağızda heryer keslinlikle ıslanır var ( tabiki doldu dişin altı ıslanmaz) bunu bilmeme rağmen vesvese yapıyorum. burnuma gerçekten su vermede sıkıntı yaşıyorum bazen genzime kadar su verebiliyorum ama bazen gerçekten veremiyorum sadece burnuma elime soktuğum zaman nereye erşiyorsa elim o kadar yer ıslanıyor ve temizleniyor.( bu vesvese değil gerçekten ben genzime kadar su veremediğim anlar oluyor) o zamanda burnumu yıkıyamadım hissi oluyor.

!) azğıma üç defa su versem ve her defasında ağzımı çalkalayıp gargara yapsam buna rağmen ağzım iyice temizlenmese ve bnde daha ağzıma su vermesem bu gusül olurmu?
2) burnuma 3 defa su versem genzime gitmese gitmediğinide kesin kanaat etsem ( bu vesvese değil yani ) elimle burnumun içini yıkasam erişebildiği yere kadar bu olur mu?
3) oruçlu iken banyo yapmak zorunda kaldığım anlar oluyor çünkü çoğunlukla ben yiyip uyuduğum zaman cünüp olabiliyorum. o halde banyo nasıl yapcam ya ağzıma su kaçarsa , ağzımı ve burnumu gelişi güzel yıkasam olur mu?

olursa neye göre kime göre olur ? çünkü her konuda vesveseli olabiliyorum. evet allah bilmediğim birşey için beni bundan mesül etmeyecek ama herkes de dinini bilmekle mükellef. belki bu da vesvese.
gerçekten cevaplarınıza ihtiyacım var. DUA İLE YARDIM LÜTFEN

(1) Öncelikle üzerindeki vesveseyi/psikolojik rahatsızlığı atmalısınız. Bunu atmanın, bundan kurtulmanın yegâne yolu da, iradenize hakim olmaktır. İçinizden gelen o şeytani vesvelere kulak asmayacaksınız, yaptığınızın tam ve doğru olduğuna hükmedeceksiniz. İş orada bitecek. Kararlı olacaksınız. Şüpheye yer ve meydan vermeyeceksiniz. Yoksa ömrünüzün sonuna kadar bu girdapta bocalar durursunuz.

(2) Asırlardır devam edegelen ve günümüzde de Yaşar Nuri ve hempalarının sürdürmeye çalıştıkları bir sapkınlık olan “Kur’an Müslümanlığı” hastalığı ile de malul olduğunuz görülüyor. Bundan da kurtulmanız gerekiyor. Çünkü bu hastalık, beraberinde başka rahatsızlıkları da getirir. Mesela en başta, mukallit olduğun halde seni müçtehidin sahasına sürükler. Oralarda kulaç atmaya zorlar. Oysa müçtehidin durumu/vazifesi başka, mukallidin yapması gerekenler daha başka şeylerdir. İkisi arasındaki mesafe, gökyüzü ile yeryüzü kadar farklıdır.

Şer’î deliller Kur’an’dan ibaret değildir ki her şeyin hükmünü Kur’an’da arayacaksınız… Diğer aslî ve fer’î deliller var. Bir hüküm, bir mesele onlardan hangisine istinat ederse etsin, bu sizi ne ilgilendirir.
Siz bir mukallit Müslüman olarak, müçtehidin edilleden çıkartıp ortaya koyduğu hükümleri hayatınıza uygulamakla mükellefsiniz. Bundan ötesi sizi hiç ama hiç ilgilendirmez. Amiyane tabirle, “denileni yap, keyfine bak”!

(3) Yapmanız gereken en güzel ve en doğru iş; sağlam bir ilmihal kitabını elinize alıp, kafanıza takılan meselelere oradan bakmak ve ona göre uygulamak olmalıdır. İlmihaller onun için vardır. Abdestini-namazını, orucunu-zekâtını, haccını ve sair ibadet ve taatını adap ve erkanıyla, ahlakî yönleriyle ancak sözünü ettiğimiz bu gibi eserlerden veya bizzat ilim adamlarından öğrenebilirsiniz. Yoksa Kur’an’dan, hadisten bunları öğrenmeye kalkışırsanız, Allah korusun,terazinin dengesini bozarsınız. Sizi aşan sahalarla meşgul olmaya başlar, şeytanın maskarası olursunuz.

Oruçlu iken boy abdesti gerektiğinde ise, abdesti normal abdest gibi alır, ağzınızı-burnunuzu da normal ölçüde yıkar, mazmaza ve istinşakı iftarda yapıp orucunuzu ondan sonra açarsınız. Bunlar basit ilmihal bilgileridir. Bunlar için kafanızı-gönlünüzü karıştırmaya gerek yok. Ayrıca bkz. http://sorular.mollacami.com/soru-ve-cevaplar-721.html

Kur'an Müslümanlığı, Gusül, boy abdesti, iftar, Vesvese, mazmaza, istinşak, oruçlu iken,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

MollaCami.Com