İmsak dakikası

Hocam, imsak 4.05'te kesıldı, unuttugum hapım aklıma geldı, hemen saat 4.05'te attım, evde dort tane saat var, saatlerden sadece bırı 4:06 idi, dıgerlerı 4:05 ve 4:04'tü, sımdı benım orucum olur mu hocam?yanı imsak vaktındekı dakıkada atmak olur mu?

Değerli kardeşim;

Eğer söz konusu imsak Fazilet takviminin imsak vakti ise, endişeniz olmasın, orucunuz olur. Ama Diyanet ve ona uyan diğer takvimlerin vakti ise, durum değişir. O ayrı bir bahis.

Herhalde yurtiçinden yazıyorsunuz, ülke sınırları dahilinde Fazilet takviminde imsak için kullanılan temkin -10 dk'dır. Tabii şehrin neresinde bulunduğunuz da önemli, alan ve yükseklik vakte tesir eder. Zaten temkin de bilhassa bunun içindir, yani verilen vaktin şehrin tamamını kuşatması/içine alması içindir. O bakımdan üç-beş dk'nın bir zararı olmaz, mecbur kalınırsa kullanılabilir. Fakat dikkat etmek lazım; şehrin merkezi ile çevresinin tamamı aynı olmayabilir.

Takvimin sonunda hatırladığım kadarıyla "fark cetveli" vardır, oraya bakıp bulunduğunuz yerin merkezle kaç dk'lık bir farkı olduğunu da öğrenebilir ve ona göre hareket edersiniz. Dolayısiyle gönlünüz daha rahat olur.

yükseklik, İmsak vakti, fazilet takvimi, Diyanet, temkin, -10 dk, alan,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU